İnternette “Doğru” Dil Kursu Nasıl Aranır?

Kayıt olup, düzgün dil öğreneceğiniz bir kurs ararken sizlere yardımcı olabilmek için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. İngilizce veya Almanca Eğitim ihtiyacı bulunan kişilerin kendi şartlarına uygun, eğitim süreçlerini en hızlı ve başarılı şekilde tamamlayabilecekleri, bunu yaparken de keyif alabilecekleri, motivasyonlarını yüksek tutabilecekleri bir dil kursunu nasıl bulabileceklerini biraz anlatmak isiyoruz.

İnternet bu konuda önemli bir kaynak. Arama motorları sizleri kursların olduğu sayfalara yönlendirir. Google Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru. Son dönemde Yandex önemli atılımlar yaptı. Bing, Yahoo, Altavista ve Ask.com gibi arama makinaları da mevcut.

Bursa-ingilizce-kursu, almanca-kursu-bursa, ispanyolca-kursu-bursa, fransızca-kursu-bursa, Bursa-dil-kursları

Arama motorlarında arama yaparken aratılacak kelimelerin seçimi bizi doğru sonuçlara ulaştıraştırması açısından önemlidir. Yapacak olduğumuz aramalara yaşadığımız şehri mutlaka yazmalıyız. Örneğin Bursa’da İngilizce Kursu arıyorsanız arama motoruna Bursa İngilizce Kursu, Bursa Almanca Kursu veya Bursa Dil Kursu kelimelerini yazmak gerekir.
Bazı kurslar internet manipülasyonu ile hep ilk sayfada çıkabilirler. Bunlara fazla itibar etmeyin!

Avrupa Dil Birliği kriterlerine göre uluslar arası geçerli dil sertifikası veremeyen kurslar ile de vaktinizi boşa harcamayın.

Bu neden önemli?

Dil seviyesini uluslararası standartlara göre ölçemeyen bir kurum uluslararası standartlara uygun eğitim de veremez!

Arama motorları büyük küçük harf duyarlı olmadığından her ne kadar dilbilgisi açısından yanlış da olsa ”bursa İngilizce kursu”, bursa almanca kursu veya “Bursa İNGİLİZCE kursu”, Bursa Almanca kursu gibi farklı yazmanız önemli değildir. Kursa gitmek istediğiniz şehri aramamıza dahil etmekle ilgilenmediğimiz diğer şehirlerdeki hedef kurumları filtreleyeceği için bize oldukça fazla zaman kazandıracaktır. Sadece “İngilizce Kursu” yazarak arama yaparsak Türkiye’nin her yerinden kurumlar karşımıza çıkabilir bu da bizim gereksiz yere yaşamakta olduğumuz şehrin dışındaki kurumlara yönelmemize ve zaman kaybına sebep olur.

Arama şartlarına uygun alternatifler listelendiğinde web sitelerinin linklerine tıklamadan önce site adreslerini kontrol etmenizi öneririz. Bunun sebebi gerçekte İngilizce Kursu veya Almanca Kursu olmadığı ve yabancı dil eğitim vermediği halde öyleymiş gibi görünen sahte sitelerle zaman kaybetmemenizdir. Yabancı Dil Eğitim işini bu sektörde olmanın getirdiği bilinç ve sorumlulukla yapan firmaların sahipleri ve yöneticileri dil uzmanı veya eğitimcidir. Dil Eğitimi pazarlaması yapanlar ile aranıza mesafe koymanız, daha sonra yaşayacağınız hayal kırıklığını engeller. Web sitelerini ziyaret ettiğiniz Dil Kursları web sitelerinde ne tür içerikler bulunduruyorlar buna da dikkat etmelisiniz. Gayrı ciddi ifadeler, garanti vermeler, çok kısa sürelerde dil öğreneceğinizi iddia eden, bozuk Türkçe, dilbilgisi hataları vb. bulunduran kurumların sizin beklentilerinize uygun bir eğitim veremeyeceği açıktır. Eğitim almayı planladığınız kurumun web sitesini detaylı inceleyin, aklınıza takılan sorular varsa telefonla aradığınızda bunları sorabilmek için not alın.
Öncelikle dikkat etmeniz gereken konu kurumun eğitim programlarının, müfredatının, kullanılan materyallerin sizin ihtiyaç ve beklentilerinize cevap verip veremeyeceği olmalıdır. Bunun yanında kurum eğitmenlerinin profili ile ilgili bilgi vermiş mi, fiziksel şartlar nasıl, bununla ilgili olarak size fikir verebilecek fotoğraflar bulunuyor mu, kurumun eğitim merkezine ulaşım rahat ve güvenli mi gibi sorulara da mutlaka cevap arayın. Eğer bu konularda tatmin olmuşsanız kurumu birebir ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla arayın, hangi gün ve saatlerde en uygunlar, sorun. Mümkünse randevu alarak görüşmeye gidin. Gerekiyorsa en kolay ulaşım şeklini öğrenin ve adreslerini tarif ettirin. Görüşmeye gittiğinizde de aklınıza takılan her şeyi mutlaka sorun, sorularınıza net cevaplar verilip verilmediğine dikkat edin, kurumu mutlaka gezin, eğitim ortamına ve diğer fiziki koşullarına bakın.
Dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası:
Bazı kurumlar zenginlik havası oluşturarak, size yabancı dil öğretmek yerine lüks ortam satmak isterler. Bazıları, istediğin zaman gel ve öğren diyerek bir özgürlük sunar ama bu özünde disiplinsizliktir. Adında Amerika, İngiltere veya İngilizce olan kursları özellikle dikkatli inceleyin. Size danışmanlık yapan kişilerin en azından bir dili iyi derecede bilip bilmediğini öğrenmeye çalışın. Bilmiyorsa, kendisinin neden öğrenemediğini sorun.

Umarız bu süreçte yolunuz doğru adrese, yani Globus Dil Kursu’na düşer.

Görüşmek üzere…